داستان استخراج بیتکوین با کامپیوتر خانگی، از واقعیت تا کلاهبرداری

0

این روز ها در کانال ها و گروه های مختلف مطالبی میبینید با عنوان هایی مانند: درآمد بالا با کار در منزل، سنگ مفت گنجشک مفت،قیمت بیت کوین فلان هزار دلار است شما هم می تونانید بیت کوین استخراج کنید و امثال این تبلیغات، در این مقاله به شما خواهیم گفت که آیا شما با استخراج بیتکوین با کامپیوتر خانگی میتوانید به درآمد برسید یا خیر.

دریک کلام: نه تنها سود نمی کنید بلکه ضرر هم می کنید.

بیت کوین چیست

بیت کوین (bitcoin) نوعی ارز مجازی یا crypto currency است، که بر پایه فناوری بلاک چین یا زنجیره بلاک ها بوجود آمده. برای درک مفهوم بلاک چین میتوانید مقاله بلاکچین چیست، بلاکچین به زبان ساده را مطالعه کنید.

توضیح کوتاه :

بلاکچین فناوری است که در آن پردازش اطلاعات بین کاربرها (گره یا node) تقسیم و توزیع شده. کاربرهایی که این اطلاعات را پردازش و تایید می کنند نود یا ماینر می نامند.

محاسبات استخراج بیت کوین

این محاسبات در ابتدای راه آنچنان پیچیده نبود و کاربران می توانستند به استخراج بیتکوین با کامپیوتر خانگی بپردازند، اما رفته رفته این محاسبات به قدری پیچیده شده که کامپیوتر های خانگی برای استخراج جوابگو نیستند، و به این منظور دستگاه ها و پردازنده های خاصی برای این کار بوجود آمدند که به نام پردازنده های ASIC شناخته می شوند، که نرخ محاسباتی بسیار بالایی دارند و مختص این نوع از پردازش ها طراحی شده اند، قدرت پردازش این محاسبات در ماینر های با پردازنده ASIC صد ها هزار برابر کامپیوتر های خانگی است .با توجه به سختی محاسبات حتی این دستگاه ها نیز آنچنان سود دهی ندارند و با توجه به نرخ قیمت برق در منطقه شما شاید ضرر ده نیز باشد. یک دستگاه ماینر برای استخراج بیتکوین با قدرت ۱۴ ترا هش در صورتی که از برق رایگان استفاده کنید حدود ۹۰ دلار در ماه است. قیمت هر کدام از این ماینر ها حدود ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار است . البته ممکن است بتوانید دست دوم آن را با قیمتی پایین تر پیدا کنید.

نتیجه گیری مبحث استخراج بیتکوین با کامپیوتر خانگی

یک کامپیوتر خانگی با پردازنده core i7 و گرافیک gtx 750   حدودا ۲۲۰ مگا هش قدرت دارد (الگوریتم sha-256)  که اگر اگر ۲۴ ساعته روشن باشد و به شبکه متصل باشد، با این قدرت پردازش شاید بتوانید در هر سه ماه یک دلار بدست بیاورید که اگر قیمت برق و اصطحلاک کامپیوتر خود را حساب کنید هزار درصد ضرر کرده اید.شاید سودجویان شما را گول بزنند که قرار است روی ارز مجازی دیگری ماین کنید. که در بهترین حالت برخی از این آلت کوین ها بازدهی دوبرابری نسبت به بیتکوین دارند یعنی هنوز به شدت ضرر خواهید کرد . برای توجیه این مدل از زیر مجموعه گیری و مدل هرمی صحبت می کنند که با توضیحاتی که به شما داده شد فکر کنید که باید سر چند هزار نفر را کلاه بگذارید و کامپیوتر های آن ها را به خاک بدهید . تا شاید آخر ماه چند دلاری سود کنید . پس گول این قبیل تبلیغات را نخورید. و در پایان باید بگم من خودم طرفدار سر سخت فناوری بلاکچین هستم امیدوارم این قبیل تبلیغات منفی شما را نسبت به این پدیده فوق العاده بدبین نکند.نظر شما راجع به این موضوع چیست با ما در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.