بلاکچین چیست ، بلاکچین به زبان ساده

بلاکچین چیست ؟ توضیح ساده و کوتاه بلاک چین

0

در این مقاله ابتدا توضیح کوتاه درباره بلاک چین میدهیم، سپس به بررسی این پدیده میپردازیم تا با هم به درستی بفهمیم بلاکچین چیست و فرق آن با ارز دیجیتال یا بیتکوین چیست. شاید افرادی ساعت ها به سمینار ها یا همایش ها درباره بلاکچین یا ارز دیجیتال یا ارز رمزنگاری شده گوش بسپارند اما در آخر باز به درستی متوجه نشوند که بلاکچین چیست پس در آغاز این مطلب به توضیح کوتاه در مورد بلاک چین می پردازیم و این پدیده جالب را به شما در کمتر از صد کلمه با یک مثال توضیح می دهیم .

بلاکچین چیست؟ شرح فناوری بلاکچین بصورت کوتاه و مفید


فرض کنید شما (یک “گره یا node”) یک فایل معاملات (یک “دفتر کل یا ladger”) در کامپیوتر خود دارید. دو حسابدار دولتی (اجازه دهید آنها را “معدنچیان یا miner” بنامیم) دارای همان فایل معاملات در کامپیوتر خودشان هستند (پس این فایل توزیع شده است). هنگامی که شما یک معامله را انجام می دهید، کامپیوتر شما یک ایمیل به هر حسابدار ارسال می کند تا آنها را مطلع کند.

هر حسابدار می خواهد اولین کسی باشد که بتواند آنرا چک کند که آیا شما می توانید این معامله را انجام دهید یا نه یا این که معامله صحت دارد یا خیر  (تا پاداش خود را دریافت کند که می تواند بیتکوین باشد). اولین نفری که بررسی و تایید می کند دکمه “پاسخ برای همه” را ارسال می کند،به همراه منطق تأیید معامله (“اثبات کار یا Proof of Work”). اگر حسابدار های دیگری با این منطق موافق باشند، همه فایل های معاملات  را به روز می کنند …

این مفهوم توسط فناوری بلاکچین بوجود آمده.


آیا این توضیح به همراه مثال به شما کمک کرد بفهمید بلاکچین چیست ؟ با ما در نظرات همراه باشید.

قطعا این پدیده پیچیده تر از چیزی است که توضیح داده شده اما در مفهوم آن چنان نیز پیچیده تر نیست. پیچیدگی در پیاده سازی این فناوری است و درک ارزش پیاده سازی این پدیده.

وقتی با علاقه مندهای فیلد فناوری هم که صحبت می کنیم خیلی وقت ها می بینیم که در بحث تفاوتی میان بلاکچین و ارز های رمز نگاری قائل نمی شن اما در حقیقت دارن اشتباه میزنن داداچ. در ادامه این مقاله به این تفاوت میپردازیم.

تفاوت فناوری بلاکچین با بیتکوین یا ارز های رمزنگاری شده

بلاکچین چیست

بلاکچین پتانسیلی بسیار بالاتر از بیت کوین یا ارز های رمز نگاری دارد. بیت کوین به شما کمک می کند که بقیه برنامه(اپلیکیشن) های بلاکچین را درک کنید. چون بیت کوین ارز رمز نگاری شده ای است که بر مبنای فناوری بلاکچین بوجود آمده.

  • فناوری بلاکچین دفتر کل غیر متمرکز یا توزیع شده را در اختیار ما گذاشت.
  • بلاکچین روش سنتی معاملات را تغییر می دهد.
  • بلاکچین هم چشم انداز فناوری های نوین تجاری را دارد و هم چشم انداز های تکنیکی فوق العاده.
  • بلاکچین شخص سوم معتمد را از معاملات حذف می کند و از معاملات شخص به شخص مطمعا استفاده می کند.
  • بلاکچین غیر متمرکز ، توزیع شده و در اختیار تمام گره ها است.

بیتکوین چیست

بیت کوین سیستم پرداخت و معامله ای است که بر سیستم و فناوری بلاک چین استوار است. این سیستم بوجود آمد تا بدون هرگونه نظارت یا اعتبار سنجی مرکزی و متمرکزی کار کند.

  • برای کار با بیتکوین نیازی به دانستن مفاهیم فنی ندارید.
  • بلاکچین یا زنجیره بلوکی بیت کوین همان ساختار اطلاعاتی ای را دارد که دیگر اپلیکیشن های بلاک چین دارند.
  • بیتکوین شامل روش درخت مرکل می شود.
  • بیتکوین شبکه ای پویا است که هر گره ای می تواند از آن خارج شود یا به آن وارد شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.